48225
2577
644066
پنج شنبه 27 خرداد 1400
 
   
(288)
كامپيوتر
(126)
آموزش
(116)
املاك
(91)
اتومبيل
(764)
لوازم
(511)
خدمات
(48)
بازار كار
(511)
صنعت
(33)
ارتباطات
(0)
شخصی
(0)
فنی
 

آمار روزانه

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
03/27
1
29553
238
03/26
0
31224
192
03/25
1
13188
90
03/24
0
44057
225
03/23
0
10782
106
 

کارشناسی ارشد ترکیه

کارشناسی ارشد ترکیه

مقدمه

تحصیل و مهاجرت به کشور ترکیه، در سال‌های اخیر محبوبیت فراوانی بین هموطنان پیدا کرده است. دلایلی مانند شرایطی ارزی، نزدیکی مسافت، کیفیت بالای آموزش، فرصت‌های شغلی، وجود استادان زبده و امکان تحصیل در دانشگاه‌های برتر، از علت‌های استقبال از کشور ترکیه برای ادامه تحصیل هستند.

به‌علاوه، برخی از متقاضیان تحصیل درترکیه، به این کشور به عنوان «سکوی پرتاب به کشور‌های آمریکا و کانادا» نگاه می‌کنند. امکان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه (که عضو معاهده بولونیا هستند) و بهبود رزومه تحصیلی، امکانی برای متقاضیان فراهم می‌کند، تا بتوانند ادامه مسیر آکادمیک خود را، در دانشگاه‌های برتر جهانی در سایر کشور‌ها دنبال کنند.

مزایای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل در ترکیه و دانشگاه های ترکیه مزایای زیادی دارد. وجود دانشگاه‌های برتر جهانی مثل دانشگاه فنی خاورمیانه و استفاده از استادان برتر، پیدا کردن شغل پس از تحصیل، پوشش بیمه رایگان برای دانشجویان، سهولت دریافت ویزای همراه و امکان اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اروپایی برای مقاطع بالاتر بدون نیاز به تبدیل مدارک، از مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در کشور ترکیه هستند.

کشور ترکیه عضو معاهده بولونیاست. بولونیا، معاهده‌ای بین دانشگاه‌های کشور‌های عضو اتحادی اروپاست، که به موجب آن، نظام آموزشی یکسانی در تمام کشور‌های عضو این معاهده، دنبال می‌شود. همچنین، سرفصل‌های دروس در تمامی رشته‌ها به صورت یکسان در تمام دانشگاه‌های کشور‌های عضو معاهده بولونیا پوشش داده می‌شود.

معاهده بولونیا، موجب می‌شود که، مدارک تحصیلی فردی که در یکی از دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کرده‌باشد، مورد تایید تمام دانشگاه‌های اروپایی باشد و امکان ادامه تحصیل وی در سایر کشور‌های اروپایی یا امریکایی با سهولت بیشتری انجام بگیرد.

شرایط تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

در این کشور، سرفصل‌های دروس کارشناسی ارشد، برای دو سال برنامه‌ریزی شده‌اند و دانشجویان باید ۱۲۰ واحد تعیین شده را، در این دو سال، بگذرانند. تدریس در دانشگاه‌های ترکیه، معمولا به دو زبان انگلیسی و ترکی صورت می‌گیرد. ولی در برخی موسسات تحصیلات تکمیلی، تدریس به زبان‌های آلمانی و فرانسوی، صورت می‌گیرد.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ترکیه

مدارک موردنیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، در هر دانشگاهی متفاوت است.

 • مدرک کارشناسی و ریزنمرات ترجمه‌شده به زبان ترکی یا انگلیسی
 • انگیزه‌نامه پژوهشی و تحصیلی
 • مدارک مربوط به دانش زبانی (انگلیسی یا ترکی)
 • رزومه تحصیلی و پژوهشی
 • توصیه‌نامه یک یا دو استاد
 • کسب حداقل نمره‌ موردنیاز در آزمون‌های GMAT GRE ALES
 • شرکت در مصاحبه یا آزمونهای کتبی دانشگاه‌ها

در صورتی که فرد قصد تحصیل کارشناسی ارشد «دانش محور» داشته باشد، نیازی به ارئه مدرک ALES  وجود ندارد.

شهریه دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد

شهریه دانشگاه‌ها با توجه به خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه و رشته تحصیلی، متفاوت است.

 • شهریه دانشگاه‌های دولتی برای کارشناسی ارشد پژوهش محور، به شرط قبولی از دانشگاه، رایگان است.
 • شهریه دانشگاه‌های خصوصی برای کارشناسی ارشد پژوهش محور بین ۸۰۰۰تا ۱۳۰۰۰۰لیر است.
 • شهریه تحصیل کارشناسی ارشد دانش محور در دانشگاه‌های دولتی حدود ۴۰۰۰تا ۱۶۰۰۰ لیر ترکیه است.
 • شهریه تحصیل کارشناسی ارشد دانش محور در دانشگاه‌های خصوصیتقریا ۹۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ لیر ترکیه است.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد کشور ترکیه

کشور ترکیه، برای جذب دانشجویان نخبه اینترنشنال، بورسیه‌‌هایی اعطا می‌کند.«ترکیه بورسلاری» و «بورسیه توبیتاک»، هزینه‌های تحصیل، زندگی و اقامت دانشجویان در ترکیه را پوشش می‌دهد. اطلاع از شرایط دریافت این بورسیه‌ها برای دانشجویانی که قصد تحصیل رایگان در ترکیه دارند پیشنهاد می‌شود.

تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور شرط سنی ندارد، ولی برای دریافت بورسیه‌ها برای این مقطع، سن متقاضی باید حداقل ۳۰ سال باشد.

زمان اقدام برای درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ترکیه

اپلیکیشن‌هایکارشناسیارشددوباردرسال،درترم‌هایپاییزوبهاربررسیمی‌شود. پایان زمان بررسی مدارک متقاضیان را، موسسه آموزشی تعیین می‌کند. امابهطورکلیاقدام برای درخواست‌ تحصیل درترمبهار،معمولاًدرژانویهوفوریه، ودرخواستبرای تحصیل در ترمپاییزدرآگوستوسپتامبرصورتمی‌گیرد.

 

اقامت و کار در ترکیه

داشتن دانش زبان انگلیسی و ترکی برای یافتن شغل در ترکیه الزامیست. همچنین لازم به ذکر است، دانشجویان کارشناسی ارشد، اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته دارند.

شرایط ترکیه برای اعطای اقامت دائم، در سال‌های اخیر تغییراتی زیادی داشته است. حضور ۸ ساله در ترکیه، برای کسب اقامت دائم الزامیست و لازم به ذکر است، سال‌های اقامت دانشجویی نصف محسوب می‌شود.

 

کشور ترکیه نزدیکی فرهنگی زیادی با کشور ایران دارد. در بسیاری از شهر‌های دانشجویی ترکیه، افراد محلی می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند. کشور ترکیه، مهاجرپذیر بوده و به دلیل شرایط ارزی، زندگی و تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون‌به‌صرفه است. اگر برای ادامه تحصیل کشور ترکیه را انتخاب کرده اید میتوانید با موسسه مهاجرتی گوتو تی آر تماس بگیرید تا راهنمای شما در این مسیر باشیم.